Evenementenbureau Adam&Events uit Gasselternijveen, organisator van de RunForestRun series, is een vooruitstrevende organisator die ook in de lastige coronaperiode continu heeft ingespeeld op de veranderende omstandigheden. Na de coronapandemie worstelen veel organisatoren van evenementen in de natuur met uitdagingen op het gebied van stikstof en soortenbescherming. De trailruns van Adam&Events hebben altijd al gestreefd naar een optimale balans tussen natuur beleven en behoud van de natuur. Op 28 september 2014 werd het eerste RunForestRun georganiseerd en onder de noemer Sport4nature werd ook toen al €2,50 per deelnemer geïnvesteerd in het behoud van de natuur. Acht jaar en tientallen evenementen verder hebben de trailruns een bedrag van €70.365 opgeleverd en zijn vele lokale recreatie- en natuurprojecten gesteund in de gebieden waar de runs plaatsvonden.

Maatschappelijk ondernemen
Tien procent van mijn jaaromzet word in de natuur geïnvesteerd. Welk bedrijf kan dat nu zeggen?” Winfried Bats is trots dat hij vanuit sociaal ondernemerschap deze bijdrage aan het natuurbehoud kan leveren. “Toen ik begon met het fulltime organiseren van trailrun evenementen merkte ik dat iedere natuurbeheerorganisatie, zelfs boswachters binnen de organisatie, een ander beleid hanteerde voor het vragen van een vergoeding voor het gebruik van hun terrein. Daarnaast wist je ook niet waar het geld aan besteed werd en dat gaf geen voldoening. Hierdoor ontstond het idee een ruimer bedrag te doneren en vooraf af te spreken waar het geld aan besteed zou worden. Dat resulteerde in een nog betere samenwerking met de natuurorganisaties,” aldus Winfried Bats van evenementenorganisatie Adam&Events.

In de afgelopen jaren is het grootste deel (66%) gedoneerd aan Staatsbosbeheer. Dit komt doordat op deze terreinen door de organisaties veruit de meeste kilometers worden gebruikt. In het begin werden de donaties overwegend besteed aan recreatieve voorzieningen en onderhoud, maar ondertussen worden de donaties meer voor natuurgerichte projecten ingezet. “Door het corona beleid hebben we vijftien evenementen moeten annuleren. Hierdoor lopen we ongeveer €15.000 aan donaties achter op onze planning,” zegt Bats. “Ik had gehoopt binnen tien jaar een ton te hebben kunnen doneren namens onze deelnemers. Dat is nu erg ambitieus maar het kan wel. Soms is er discussie over de uitvoering van het beleid van natuurbeheerorganisaties, bijvoorbeeld wanneer veel bomen worden gekapt. Ik ben hier geen partij in en heb er ook geen invloed op, maar doe wat ik kan om zaken van meestal blijvende waarde achter te laten in deze gebieden.” Alle projecten en de stand van zaken ervan kun je vinden op SPORT4NATURE.nl.

Evenementen na corona
Met de verschillende lockdowns tijdens de coronapandemie werd ook Adam&Events zwaar geraakt. Hoewel trailruns evenementen zijn waarbij 1,5m afstand goed te waarborgen is, gingen in eerste instantie ook zijn evenementen niet door. Winfried Bats was een van de voorlopers in het ontwikkelen van de plannen om veilige doorstroomevenementen te organiseren. Mede dankzij hem konden wij een coronachecklist doorstroomevenementen ontwikkelen, die in samenwerking met de VeiligheidsRegio Drenthe er toe hebben geleid dat er in 2021 al weer meer evenementen konden doorgaan dan het jaar er voor.

Maar ook tijdens de lockdowns zat Bats niet stil. Hij ontwikkelde het RunForestRun High5 concept. Een virtuele loop waarbij je met behulp van een .gpx bestand in vijf verschillende natuurgebieden zelfstandig een prachtige route kon wandelen, hardlopen of canitrailen (met de hond lopen). In totaal werden er in de eerste 4 maanden van 2021 ruim 1.600 trails gelopen, goed voor bijna 40.000km loopplezier. Mensen die er drie of meer liepen werden in het klassement opgenomen en ontvingen een medaille, een mooi voorbeeld van omdenken vanuit de evenementenorganisator.

Daarnaast stond RunForestRun ook voor corona in het regionale evenementennetwerk al bekend om zijn visueel aantrekkelijke manier van communiceren. De promovideo’s en aftermovies van RunForestRun spreken altijd erg tot de verbeelding. Tijdens de lockdowns maakte Bats weer een nieuwe stap, hij begon een podcast. Hij voorzag dat het belangrijk ging zijn om de connecties met de deelnemers te behouden, om na de pandemie weer snel op de oude deelnemersaantallen te komen. In de podcast worden trailrunners geïnterviewd en worden de verhalen en drijfveren gedeeld. De ‘RUNFORESTRUN op de koffie!’ podcast kent inmiddels al 30 afleveringen en is onder de doelgroep een groot succes!

Uitdagingen
Ook Winfried Bats loopt, net alles vele organisatoren, met enige regelmaat aan tegen teleurstellingen of tegenvallers. Maar juist door een sterke connectie met zijn achterban en zijn oprechte zorg voor maatschappelijke vraagstukken, zoals behoud van de natuur, weet hij elke keer weer in te spelen op de veranderende omstandigheden. Zijn laatste laatste twee trailruns van 2022, in het Holtingerveld en het Dwingelderveld, lijken qua deelname weer op het niveau te komen van voor de pandemie. Wij hopen nog lang van zijn trailruns te kunnen genieten in onze regio.